Magyarországon az Európai Nyelvi Díjra 2002 óta pályázhatnak nyelvoktatással foglalkozó intézmények, ezt a pályázati formát a Tempus Közalapítvány Erasmus+ mobilitási csoportja koordinálja.

A díj az oktatás és képzés valamennyi szektorában odaítélhető a leginnovatívabb nyelvtanulási kezdeményezéseknek.

Az Európai Nyelvi Díjat olyan helyi, regionális és országos szintű projektek kapják, amelyek kreatív megoldásokkal rukkoltak elő a nyelvtanítás minőségének javítása és a nyelvtanulók motiválása terén, a rendelkezésre álló források lehető legjobb kihasználásával növelték az oktatásra kínált nyelvek választékát, illetve egyéb innovatív kezdeményezésekkel előrelendítették a nyelvtanulás és a nyelvtanítás gyakorlatát. Az elismerésre érdemes helyi és országos szintű kezdeményezések támogatása elsősorban azt hivatott elősegíteni, hogy Európa-szerte emelkedjen a nyelvtanítás színvonala.